3-4 maja na terenie przy CKiR „Za Stawem” odbył się turniej Basket Zajawka Cup – Grand Prix Ostrowi Mazowieckiej. Była to impreza wyjątkowa, gdyż inaugurowała cały cykl Bosch Grand Prix Polski 2014, których w tym roku w naszym kraju odbędzie się 21. Turniej w Ostrowi był turniejem PRO, czyli dwudniowym, w całym cyklu będzie tylko osiem takich imprez. W turnieju wystartowały 34 zespoły z całej Polski. Pierwszego dnia rywalizowali młodzi koszykarze w kategorii U-18 kobiety i mężczyźni. Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne turniej rozegrano w hali sportowej. Najlepsze wśród pań były zawodniczki z MUKS Piaseczno (Iza Błajda, Justyna Kowalska, Natalia Matulka, Aleksandra Wisłocka), u panów rozgrywki zdominowali zawodnicy SMSu PZKOSZ z Władysławowa wśród których jest wielu aktualnych kadrowiczów kraju. Rozgrywki wygrał team Jaskiniowców (Karol Majchrzak, Wojtek Majchrzak, Michał Kierlewicz, Bartosz Majewski), drugie miejsce zajęła drużyna Atari Władysławowo ( Marcin Wieluński, Dominik Olejniczak, Mateusz Fatz, Piotr Łucka), a na trzecim uplasowali się kolejni reprezentanci kraju zespół Chłopaki z Warszawy (Igor Wadowski, Marcel Ponitka, Grzegorz Kulka i Michał Kolenda).
Warto pochwalić naszą ostrowską drużynę In Your Face (Michał Grabowski, Łukasz Wilczyński, Mateusz Lubak, Adrian Iwański), która toczyła zacięte boje z najlepszymi zawodnikami naszego kraju. Zwycięzcy kategorii U-18 poza nagrodami rzeczowymi uzyskali awans do finałów Mistrzostw Polski. Konkurs wsadów wygrał Mateusz Stawiński, a rzutów za trzy punkty Marcel Ponitka.

Drugi dzień imprezy to wielkie otwarcie cyklu Bosch Grand Prix Polski 2014. Pogoda się poprawiła, więc impreza odbywała się tradycyjnie na świeżym powietrzu. Na otwarciu obecni byli m.in. Prezes Streetball Polska Zbigniew Stępniak, vice Prezes Streetball Polska Ryszard Cudak, selekcjoner kadry Polski 3×3 Mirosław Noculak, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Władysław Krzyżanowski, dyrektor MOSiR Waldemar Konarzewski oraz Prezes OKK Sokół Michał Perzyna. Imprezę poprowadził Grzegorz Szydło, a uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski.
Atrakcją otwarcia był nie zwykle zacięty mecz w koszykówkę 3×3 pomiędzy Policją a Strażą Pożarną, w którym do wyłonienia zwycięzcy potrzeba była dogrywka. Minimalnie lepsi okazali się Strażacy. Mecz stał na wysokim poziomie a obydwie drużyny zasługują na słowa pochwały.
W części artystycznej swoje umiejętności zaprezentowała grupa Pań z Fitnessfery oraz tańczące dzieciaki z Dance Freeway Studio.
Tego dnia najważniejsze były zmagania w kategorii OPEN. Wystartowało w niej 16 zespołów, w tym 6 reprezentowało nasze miasto. Liczyliśmy na dobry występ SOKOŁÓW, którzy w ubiegłym sezonie zajęli 4 miejsce w Polsce. Po meczach grupowych i ćwierfinałach – do najlepszej czwórki dotarły dwa nasze zespoły – SOKOŁY (Piotr Barszcz, Łukasz Ryfa, Paweł Skarpetowski i Artur Zadroga) oraz OK CHICKEN (Tomasz Kil, Bartłomiej Pieńkowski, Krzysztof Szymański, Aleksander Zaręba). Ranga ostrowskiego turnieju sprawiała, że awans do finałowego turnieju BOSCH Grand Prix Polski 2014 uzyskiwały dwie najlepsze ekipy które zagrały w finale Basket Zajawka Cup.
Los sprawił, że nasze ekipy spotkały się w półfinale i wiadomo było że tylko jeden ostrowski zespół uzyska awans do finałowego turnieju o mistrzostwo Polski. W bratobójczym półfinale wygrały SOKOŁY 21:12.
W drugim półfinale spotkały się dwa zespoły z Warszawy – DZIKIE WĘŻE i FOCUS, lepszy okazał się ten pierwszy, wygrywając 13:9.

Finał spełnił wszystkie oczekiwania zgromadzonych kibiców, zagrali w nim SOKOŁY Ostrów Mazowiecka (Piotr Barszcz, Łukasz Ryfa, Paweł Skarpetowski i Artur Zadroga) i czołowy team Polski, reprezentujący Warszawę – DZIKIE WĘŻE (Piotr Wójcik, Tomasz Rudko, Tomasz Jaremkiewicz). Oba zespoły spotkały się rok temu w finałowym turnieju GP Polski w Gdyni, gdzie po zaciętym meczu wygrały SOKOŁY, tamten mecz uznano za najciekawszy w ubiegłorocznych finałach, a obie ekipy skończyły spotkanie po dwóch zawodników w składzie.
Jak było tym razem ???
Ten mecz jak i ubiegłoroczny – był ozdobą całego turnieju, zacięta walka i wielkie emocje. Na niespełna minutę przed końcem był remis, jednak zwycięsko z niego wyszli gospodarze turnieju zespół SOKOŁY – ostatecznie wygrywając 16:10. Obydwie drużyny grające w finale zapewniły sobie awans do finałowego turnieju BOSCH GRAND PRIX POLSKI 2014 i powalczą o tytuł Mistrzostw Polski 2014 w koszykówce 3×3.
W meczu o III miejsce FOCUS pokonał OK CHICKEN 15:7.
Konkurs wsadów O.K. Chicken wygrał zawodnik SOKOŁÓW Piotr Barszcz, a rzutów za 3 punkty perfumyenter.pl zawodnik z Sulejówka Jacek Kułak. MVP turnieju został Piotr Barszcz.
Organizatorzy zatroszczyli się również o najmłodszych kibiców. Mamy z dziećmi miały do dyspozycji strefę dzieci, z animatorami z ostrowskiego MOSiRu, MDKu oraz dwoma nie zwykle kreatywnymi wolontariuszkami z Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz animatora z ramienia Streetball Polska znanego z występów w Mam Talent Mieszko Włodarczyka.
Podsumowując – Basket Zajawka Cup to wielki sukces zarówno organizacyjny jak i sportowy, a zarazem wielka promocja naszego miasta w Polsce. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała bo wszystko wyglądałoby jeszcze lepiej. Miejmy nadzieję, że ostrowska impreza wejdzie na stałe w cykl turniejów o GRAND PRIX POLSKI w koszykówce 3×3.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów oraz osób, które przyczyniły się do sprawnego zorganizowania tej koszykarskiej imprezy oraz wszystkim zawodnikom i kibicom za udział w turnieju. WIELKIE DZIĘKI.

autorzy tekstu:
/Koordynator Koszykówki 3×3, trener LKS Ostrowianka Grzegorz Szydło
/Arkadiusz Spinek

RELACJA VIDEO z pierwszego dnia U-18 (LINK)
RELACJE VIDEO z drugiego dnia OPEN (LINK)

SOKOŁY 2014 Basket Zajawka Cup - www

(wkrótce relacja foto )