6 października, meczem II kolejki sezonu 2018/2019 Sokół zainaugurował rozgrywki II ligi koszykówki męskiej. Spotkanie z I kolejki (wyjazdowy mecz z ŁKS Łódź) na prośbę gospodarzy zostało przełożone na 7 października. Tym samym rozgrywki rozpoczęliśmy tydzień później niż pozostałe zespoły.
W pierwszym meczu sezonu rywalem naszej drużyny był jeden z faworytów rozgrywek – zespół KK Warszawa. Zespół ze stolicy jeszcze w ubiegłym sezonie rywalizował na parkietach I ligi i postawił naszym zawodnikom „wysoko poprzeczkę”. Ciekawostką był fakt, że w składzie gości występuje czterech, którzy w przeszłości reprezentowali barwy Sokoła – Michał Wojtyński, Krystian Koźluk, Damian Zapert i Bartosz Grudziński, który grał z nami przez ostatnie cztery sezony.
Spotkanie było dość wyrównane, jednak zawodziła głównie nasza skuteczność rzutowa. W pierwszej połowie nie trafiliśmy żadnej trójki, mimo że oddaliśmy aż 12 prób. Goście systematycznie powiększali swoją przewagę, skuteczniej rzucali z dystansu i lepiej wykorzystywali doświadczenie swoich podkoszowych zawodników.
Kilka razy niwelowaliśmy straty zdobywając kilka punktów z rzędu i wydawało się, że możemy osiągnąć dobry wynik, jednak dopiero co zbudowany nowy zespół SOKOŁA nie miał jeszcze automatyzmu w grze i zdarzało się zbyt wiele nieporozumień i strat, a to sprawiało, że zawodnicy KK ponownie powiększali przewagę i mogli kontrolować wynik meczu – ostatecznie wygrywając 88:61.
Mimo wyraźnej wygranej, to nie był łatwy mecz dla KK, o czym po spotkaniu mówili zawodnicy naszych rywali. Ambicji naszym zawodnikom na pewno nie brakowało, pokazali charakter, zaangażowanie i wiele ciekawych zagrań, dobrze bronili, jednak zdecydowanie zabrakło lepszej skuteczności rzutowej. Tym razem górą było lepsze zgranie i zrozumienie, ale z czasem te automatyzmy na pewno pojawią się i w naszej grze.
Najskuteczniejszym zawodnikiem ostrowskiej drużyny był nowy rozgrywający Andrii Shapovalov zdobył 15 punktów

SOKÓŁ Ostrów Mazowiecka – KK Warszawa 61:88
(18:27) (11:17) (19:18) (13:26)
statystyki meczu

zdjęcia: Arkadiusz Spinek

Następnego dnia – 7 października- rozgrywaliśmy zaległy mecz wyjazdowy z ŁKS AZS UŁ SG Łódź. Spotkanie odbyło się na nowo otwartej ŁÓDŹ SPORT ARENA i był to pierwszy oficjalny mecz na tym obiekcie. Zapewne nie tak chcieliby go zapamiętać gospodarze, bo przyszło im przełknąć gorycz porażki. Przez większość spotkania Sokół utrzymywał 10 punktowe prowadzenie, jeszcze w piątej minucie IV kwarty wygrywaliśmy nadal 10 punktami (63:73), ale pozwoliliśmy gospodarzom w dwie minuty zdobyć 9 punktów z rzędu kilka i przez chwilę zrobiło się trochę nerwowo (72:73).  Mocniej broniliśmy, a ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie Piotr Barszcz i Andrii Shapovalov. Tym razem zagraliśmy spokojniej i do końca już kontrolowaliśmy wynik i grę  wygrywając ten mecz 81:77.
Ponownie najskuteczniejszym zawodnikiem Sokoła był Andrii Shapovalov, który w spotkaniu z ŁKS zdobył 26 pkt.

ŁKS AZS UŁ SG Łódź – SOKÓŁ Ostrów Mazowiecka 77:81
(23:27) (14:19) (18:19) (22:16)

zdjęcia: Rafał Wolski: